برای انحلال سی ام سی (کربوکسی متیل سلولز) حتما باید بدانید

انحلال سی ام سی

تحت شرایط همزن، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز به آرامی به تسریع در انحلال کمک می کند.
در شرایط گرمایش، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز پراکنده می تواند سرعت انحلال را افزایش دهد، اما دمای گرمایش نمی تواند خیلی زیاد باشد و در دمای ۵۰-۶۰ درجه سانتیگراد مناسب است.
نوعی حلال ارگانیک را اضافه کنید که با کربوکسی متیل سلولز غیر محلول باشند اما با آب مانند اتانول و گلیسیرین محلول بوده و سپس حل می شوند، بنابراین به این روش سرعت محلول می تواند خیلی سریع باشد.

کربوکسی متیل سلولز یک ماده آبدوست طبیعی است و وقتی ذرات کربوکسی متیل سلولز در آب پراکنده می شوند، بلافاصله متورم می شوند و سپس حل می شوند.

 • تحت شرایط همزن، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز به آرامی به تسریع در انحلال کمک می کند.
 • در شرایط گرمایش، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز پراکنده می تواند سرعت انحلال را افزایش دهد، اما دمای گرمایش نمی تواند خیلی زیاد باشد و در دمای ۵۰-۶۰ درجه سانتیگراد مناسب است.
 • نوعی حلال ارگانیک را اضافه کنید که با کربوکسی متیل سلولز غیر محلول باشند اما با آب مانند اتانول و گلیسیرین محلول بوده و سپس حل می شوند، بنابراین به این روش سرعت محلول می تواند خیلی سریع باشد.

موارد موثر بر فاکتور زمان برای تجزیه کامل سی ام سی  (CMC)

 • کربوکسی متیل سلولز کاملاً می تواند با آب ترکیب شود و پدیده جداسازی مایع جامد بین این دو وجود ندارد.
 • کلوئید ویسکوز مخلوط در حالت یکنواخت و سطح صاف است.
 • کلوئیدویسکوز مخلوط تقریباً بی رنگ و شفاف است و ذره ای در آن نیست.
 • از لحظه ای که کربوکسی متیل سلولز در مخزن قرار می گیرد و با آب مخلوط می شود تا زمانی که به طور کامل حل شود، ممکن است ۱۰-۲۰ ساعت طول بکشد. (منظور واکنش 100% انجام شود)
 • کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک نمک محلول در آب است که در مقادیر زیادی از نظر تجاری خام و بدون هیچ گونه تصفیه برای استفاده در مواد شوینده، مایعات حفاری و صنعت کاغذ تولید می شود. در درجه خلوص بالاتر، سی ام سی به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود.
 • با توجه به خاصیت آبدوستی، خواص شکل گیری خوب فیلم، ویسکوزیته بالا و عملکرد چسب از دیگر ویژگی های کربوکسی متیل سلولز است.

روش های انحلال سی ام سی (CMC)

برای انحلال راحت تر سی ام سی (کربوکسی متیل سلولز) در آب دو روش پیشنهاد می­گردد:

 • روش اول که متداول تر نیز می­باشد، اضافه کردن سی ام سی (CMC) به آب با بهم زدن و تشکیل گردآب می­باشد. سرعت اضافه کردن آن به آب باید تا حدی کنترل شود که ذرات سی ام سی فرصت برای جذب آب و حل شدن در آن را پیدا کنند. از طرف دیگر اگر سرعت اضافه شدن بیش از حد کم شود، با تشکیل ویسکوزیته اولیه، باقیمانده مواد به صورت حل نشده باقی می­مانند.

تذکر: نیاز است که همیشه سی ام سی (CMC) به آب اضافه شود نه بالعکس.

 • روش دوم بیشتر در مواقعی انجام می­شود که سی ام سی (کربوکسی متیل سلولز) در فرمولاسیون محصول نهایی همراه با مواد پودری خشک دیگری می­باشد. (به عنوان مثال همراه با شکر)، در این موارد بهتر است ابتدا مواد پودری به صورت خشک ترکیب شوند (Dry Milk) و سپس طبق روش اول در آب حل شوند. با استفاده از این روش، سرعت و میزان حلالیت سی ام سی در آب بالا می­رود.
انحلال سی ام سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست