logo

زانتانگام چیست و چه کاربردی دارد؟

زانتانگام

زانتانگام (Xanthangum) چیست؟

زانتانگام یا گزانتانگام صمغی است که به وسیله تخمیر میکروبی به دست می آید. در دامنه وسیعی از درجه حرارت، PH و غلظت های نمک، ویسکوزیته آن ثابت می ماند. خاصیت پلاستیکی غیر حقیقی دارد و ویسکوزیته آن با افزایش نیروی برشی کاهش می یابد.

این ماده از نظر قابلیت ویسکوزکننده مشابه با سی ام سی و گوارگام می باشد.

نحوه تولید زانتانگام

این ماده یک پلیمر طبیعی است که توسط باکتری زانتوموناس کامپستریس به دست می‌آید. معمولاً این باکتری‌ها را در آزمایشگاه‌ها به دست می‌آورند همچنین را از فرمانتاسیون گلوکز و لاکتوز به دست می‌آورند.

تولید زانتانگام

کاربرد زانتانگام

کاربرد اصلی زانتانگام غلظت دهنده، افزایش دهنده ویسکوزیته و رئولوژی مودیفایر است. در صنایع غذایی به عنوان غلظت دهنده سس، ماست و سایر فرآورده های لبنی، بستنی و برخی آبمیوه‌ها بکار می‌رود که باعث ایجاد محیطی یکنواخت و هموژن شده و از جدا شدن اجزاء مختلف از هم جلوگیری می کند.

کاربرد زانتانگام

در صنایع دارویی و بهداشتی در ترکیب خمیر دندان، رنگ مو، کرمها و لوسیونها غالباً این ماده مصرف می شود. در صنایع رنگ و رزین و حفاری چاه نفت نیز برای تنظیم رئولوژی محیط کاربرد دارد و به همراه بنتونیت در گل حفاری پایه آب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و باعث به سهولت رانده شدن قطعات کنده شده توسط دستگاه حفاری می شود.

کاربرد زانتانگام

برند های معروف زانتانگام

در حال حاضر زانتانگام فوفنگ (FUFENG) محصول کشور چین معروف ترین و با کیفیت ترین برند زانتانگام در ایران است.

زانتانگام فوفنگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست