logo

HPMC چیست؟

HPMC

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز با علامت اختصاری HPMC یکی از غلظت دهنده‎های سلولزی از خانواده سلولز اترها است که توانایی جذب و نگهداری آب را داشته و خواصی مانند غلظت دهندگی، خواص ضد شره، نگهداری و حفظ آب، خواص شستشویی مناسب را به محصول اضافه می‎کند.
یکی از مهم ترین خواص این غلظت دهنده محدودیت کم در استفاده از آن ها می باشد و در فرمول های مختلف قابلیت مصرف را دارند و در طیف وسیعی از pH سازگار هستند. از کاربردهای این غلظت دهنده می توان به استفاده در فرمولاسیون چسب های پودری و خمیری کاشی و سرامیک، چسب کاغذ دیواری، چسب های بتن و بتونه و چسب هبلکس، استفاده در انواع شوینده های مایع مانند مایع دستشویی، مایع ظرفشویی و شوینده های خودرو و سایر شوینده های صنعتی، استفاده در صنایع رنگ و رزین، استفاده در فرمول سموم کشاورزی و … اشاره کرد.
HPMC برند HEADCEL با ویسکوزیته ۲۰۰/۰۰۰ سنتی پوآز بالاترین کیفیت و ویسکوزیته را نسبت به سایر HPMC های موجود در بازار داشته و همچنین به راحتی در آب سرد قابل حل میباشد و بعد از انحلال در آب و به غلظت رسیدن به خوبی حفظ و نگهداری آب در محصول را انجام داده، دو فاز نمی شود و ایجاد کپک نمی کند.

روش های حل در آب سرد

هنگام حل HPMC (هیدروکسی پروپیل متیل سلولز) در آب سرد ، فکر می کنم شما باید این وضعیت را تجربه کنید: HPMC در آب “نامحلول” است و شکل های سفید را تشکیل می دهد. حتی اگر هم بزنید ، دیگر قابل حل نیست.

اما در واقع همه ما می دانیم که HPMC (هیدروکسی پروپیل متیل سلولز) می تواند در آب محلول باشد ، بنابراین چرا این اتفاق افتاده است؟ به این دلیل است که HPMC در اولین بار در آب پراکنده نمی شود و ژل روی سطح “توده ای از HPMC” تشکیل می شود و از انحلال داخل HPMC جلوگیری می کند. بنابراین به همین دلیل ما HPMC را “نامحلول” می یابیم و لکه های سفید را تشکیل می دهیم.

در بعضی موارد ، ما می توانیم “HPMC” را با استفاده از “سطح درمان” انجام دهیم تا در ابتدا پراکنده شود و به تاخیر بیفتد. اما برای HPMC عمومی ، چگونه می توانیم آنها را در آب سرد حل کنیم؟

به طور کلی روشهای TWO برای انحلال HPMC “بدون سطح تحت درمان” وجود دارد:

 • انحلال آب گرم: از آنجا که HPMC در آب داغ حل نمی شود ، بنابراین در دوره اولیه HPMC می تواند به طور مساوی در آب داغ پراکنده شود و در هنگام خنک شدن به دنبال آن سریع انحلال شود.
 • روش اختلاط پودر: پودر HPMC را با سایر مواد پودری دیگر با استفاده از میکسر کاملاً مخلوط کنید ، سپس آب را برای حل کردن مخلوط اضافه کنید. در این حالت HPMC بدون تشکیل لخته سازی حل می شود. دلیل این امر این است که HPMC پودر قبلاً همرنگ بوده و هنگام ملاقات با آب بلافاصله حل می شود. – تولید کننده پودر بتونه و ملات از این روش استفاده می کنند.

کاربردها

 • کاربرد در صنایع تولید چسب کاشی
 • صنایع داروسازی
 • تولید محصولات گچی
 • کاربرد در صنایع رنگ و پوشش
 • استفاده در صنایع تولید محصولات آرایشی – شوینده ها – مواد پاک کننده
 • تولید قطره های چشمی
 • تهیه لنزهای تماسی چشم
 • تولید انواع نان های سبوس دار و غلات حاوی گلوتن
 • استفاده به عنوان ایجاد کننده خواص زئولوژیکی و ماده نگهدارنده آب در مصالح ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست