logo

نکات مهم در استفاده از غلظت دهنده های شیمیایی (HMPC,HEC,تیلوز و…)

hmpc

با توجه به طیف گشترده این غلظت دهنده ها ابتدا یکسری ویژگی هایی که به طور کلی راجع به هر یک از این محصولات صادق است عنوان  می شود سپس به صورت دقیق به هر دسته پرداخته می شود.

گرید محصولات

  • به صورت کلی هر چه گرید این غلظت دهنده ها بالاتر باشد قابلیت حل شوندگی آن ها در آب بیشتر میباشد ولی قدرت نگه داری آب در آنها برای مدت طولانی کاهش می بابد.

به عنوان مثال MH 4000 نسبت به MH 100000 قابلیت حل شوندگی پایین تری در آب دارد اما مدت زمان بیشتری را قادر خواد بود تا آب را در خود جذب نماید.

  • از نکات مهم دیگر در رابطه با گرید محصولات، موضوع میزان مصرف است چرا که با توجه به این موضوع که با بالا رفتن گرید توانایی انحلال در آب بیشتر می شود لذا میزان کمتری برای هر بار ساخت محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال HPMC 200000 نسبت به HEC 100000 در هر بار تهیه محصول میزان کمتری مصرف می شود.

دمای حلال

  • یکی دیگر از موارد مهم استفاده از این محصولات دمای حلال آن هاست. با توجه به ساختار های گوناگون باید توجه داشت که موقع استفاده به منظور داشتن بازدهی مفید، این محصولات در چه دمایی راحت تر حل می شوند.

به عنوان مثال HPMC 200000 به راحتی در آب با دمای اتاق حل می شود اما HEC 100000 برای حل شدن نیاز به آب گرم دارد.

تاثیر دما

جنس حلال

  • از دیگر موارد مهم استفاده، نوع حلال، ترتیب حل شدن و مواد افزودنی هنگام حل این محصولات است.

به عنوان مثال HPMC و HEC به هیچ عنوان مستقیما در الکل قابلیت حل شدن ندارند و می بایست ابتدا در آب حل شوند و سپس به آن ها الکل اضافه شود، همچنین پیش تر اشاره شد که HEC در آب گرم میبایست حل شود اما در صورت استفاده از قلیا قابلیت انحلال در آب سرد را نیز پیدا می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست