logo

پلی وینیل الکل

پلی وینیل الکل

پلی وینیل الکل یکی از پلیمرهای سازگار با طبیعت و محلول در آب است و دارای خواص بسیار عالی مانند خاصیت امولسیون کننده در محیط می باشد. مقاومت بسیار عالی شیمیایی و خواص فیزیکی رزین پلی وینیل الکل باعث استفاده بسیار وسیع این رزین در صنعت شده است.

پلی وینیل الکل چیست؟

پلی وینیل الکل یکی از پلیمرهای سازگار با طبیعت و محلول در آب است و دارای خواص بسیار عالی مانند خاصیت امولسیون کننده در محیط می باشد. مقاومت بسیار عالی شیمیایی و خواص فیزیکی این محصول باعث استفاده بسیار وسیع این رزین در صنعت شده است. 

این پلیمر یک چسب بسیار مرغوب بوده و مقاومت بسیار خوبی در مقابل حلال ها، روغن و گریس دارد. فیلم تهیه شده از آن، قدرت کشسانی بسیار عالی داشته و مقاومت ویژه آن نیز بسیار بالاست. یک مانع بسیار مناسب برای جلوگیری از اکسایش مواد در حالتی که کاملا خشک باشد را داراست.

پلی وینیل الکل چیست

کاربردهای پلی وینیل الکل

این محصول با توجه به قابلیت های کم نظیر خود باعث شده در صنایع زیادی از جمله:

  • نساجی
  • چسب سازی
  • کلوئیدهای محافظت کننده برای پلیمریزاسیون امولسیونی
  • پوشش دهی صفحات چاپ جهت جلوگیری از سایش
  • تولید پلی وینیل بوتیرال
  • صنایع آرایشی

لازم به ذکر است حجم زیادی از استفاده از این محصول در هنگامی است که به عنوان اضافه شونده در سیمان ویا بتون های اتصال، در صنعت ساختمان بکار می رود. همچنین برای محافظت کردن رختهای بیمارستانی، حشره کش ها، کشنده های آفات نباتی بکار می رود.

کاربرد پلی وینیل الکل

برند های معروف پلی وینیل الکل کدامند؟

با توجه به پیچیدگی تکنولوژی و هزینه بالای دستگاه های تولید پلی وینیل الکل، این محصول کاملا وارداتی بوده و در داخل کشور تولید نمی شود لذا شناخت برند های معتر مهم است، تیم امیران شیمی پارس با توجه به آنالیز مصرف مشتریان و رضایتمندی آن ها پلی وینیل الکل وارداتی در سه برند زیر را توصیه می کند:

برند های پلی وینیل الکل

روش تولید پلی وینیل الکل

تئوری واکنش

از طریق واکنش شیمیایی تراس استریفیکاسیون هیدرولیز یا آمینولیز،میتوان از پلی وینیل استات، پلی وینیل الکل تهیه کرد، از نظر اقتصادی مهمترین واکنش همان تراس استریفیکاسیون است که به سیستم مقداری اسید و باز به عنوان کاتالیست اضافه می شود. هدف از این تحقیق بدست آوردن این ماده، بدون شاخه های جانبی با وزن مولکولی بسیار بالا و همچنین درجه آبکافت هرچه بالاتر می باشد.

روش بالک برای تولید گریدهای با درجه هیدرولیز بالا استفاده گردید. این روش برای تولید این ماده با وزن مولکولی بالا می باشد که به عنوان کلویید محافظت کننده و به عنوان Textile Fiber و همچنین مواد بسیار مقاوم جهت ساختمان ها، پلاستیک های اتومبیل و ریسمان های قوی بکار می رود.

نحوه انجام واکنش

در این روش ابتدا وینیل استات با ترکیبات آزو به روش بالک در دمای 21 درجه سانتی گراد و زمان 18 ساعت، در یک راکتور اتوکلاو مجهز به کنترل کننده دما و فشار و یک چرخاننده سیال خنک کننده با سیگنال خروجی پلیمریزه گردیده که وزن مولکولی آن حداقل 10 به توان 6 ضربدر 1.1 مشخص گردیده است.

سپس نمونه مورد نظر در محلول الکلی هیدرولیز شده و به پلی وینیل الکل با وزن مولکولی حداقل 10 به توان 5 ضربدر 0.61 تبدیل میگردد. برای آنکه مشخص گردد که این واکنش کاملا خطی است، آن را دوباره استرلیزه کرده و به پلی وینیل استات با وزن مولکولی حداقل 10 به توان 6 ضربدر 1.75 تبدیل میکنند. تولید این پلیمر با این کاربرد تنها چند سالی است که در دنیا شروع شده شده است.

مراحل تولید پلی وینیل الکلمراحل تولید پلی وینیل الکل

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست