logo

ویژگی های سی ام سی در گرید های مخلتف و موارد مصرف آن

سی ام سی اینفوگراف

برای استفاده از سی ام سی مهترین مورد شناخت ویژگی های متفاوت گرید ها گوناگون آن برای اسفاده صحیح و بهینه در صنعتی است که ما نیاز به آن داری.

سی ام سی (کربوکسی متیل سلولز) ابتدا در آلمان كشف و سپس در آمريكا و بعد در ساير كشورهاي غربي گسترش يافت و امروزه در دو گريد صنعتي و غذايي به صورت فراگير مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ویژگی های سی ام سی یا cmc عبارت است از يك گرد سفيد رنگ، بي بو، بدون رنگ، قابل تعليق در آب و تحت شرايط نرمال غير قابل تخمير مي‌باشداز نظر خواص شيميايي و فيزيكي مورد لزوم در محيط استفاده معمولاً از آن به جاي نشاسته و مواد طبيعي محلول در آب كه نسبتاً گران‌قيمت هستند مانند آلژينات سديم،حنزه ايرلندي، صمغ تراگاكانت و ژلاتين استفاده مي‌گردد. به دليل جهات اقتصادي آن در سالهاي اخير مورد توجه خاص قرار گرفته است و پيشرفت‌هاي عمده‌اي در تكنولوژي و كيفيت و كاربري اين محصول صورت گرفته است. اين پيشرفت‌ها امكاناتي را فراهم آورده است تا بتوان از كربوكسي متيل سلولز در صنایع بسياري استفاده کرد.

موارد مصرف گرید های متفاوت سی ام سی با ویسکوزیته های مخلتف را چطور متوجه بشیم؟

فقط کافیست شما نیاز های خود را با ویژگی های سی ام سی ارتباط دهید و گرید مناسب جهت مصرف مورد نیاز خود را انتخاب کنید. برای راهنمایی بیشتر ویژگی های خاصی که در صنایع مختلف برای استفاده از این محصول در نظر گرفته می شود را به اختصار توضیح می دهیم.

صنایع خوراکی

استفاده از سی ام سی خوراکی

ویژگی های کاربردی این گرید؛ غلظت دهندگی، امولسیون کننده، نگهدارنده و جذب کننده آب، نگهدارنده و تثبیت کننده، عامل حفظ شکل و ظاهر (رئولوژی) می باشد که با داشتن این ویژگی ها می تواند به جای ژلاتین و مواد دیگر استفاده شود

البته نه تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه است بلکه باعث حفظ طعم واقعی و تازگی غذا نیز می شود، مدت زمان قابل مصرف بودن ماده غذایی را بالا می برد و یکی از ضروری ترین افزودنی های خوراکی محصوب می شود.

سی ام سی خوراکی هم اکنون بهه طور گسترده ای در بستنی با کیفیت بالا جهت مقاومت در برابر ذوب شدن، در تولید انواع شیرینی، بیسکویت و کیک، کلوچه، آب نبات، انواع آبمیوه و نوشیدنی، محصولات لبنی و گوشتی، غذاهای منجمد، ماکارانی فوری، کنسروها و کمپوت های میوه استفاده می گردد.

همچنین سی ام سی (cmc) می تواند برای پایدار کردن و محافظت از پروتئین ها به ویژه پروتئین سبوس مصرف شود.

برند های سی ام سی خوراکی زیاد بوده ک ه در این بین سه برندی که در کشور بیش از سایرین مورد استقبال قرار گرفته است به شرح زیر می باشد:

صنعت دارویی و آرایشی بهداشتی

صنایع آرایشی بهداشتی و دارویی

تعلیق ساز ذرات، ابقا رنگ، محافظ پوست، پراکندگی یکدست، زداینده چرک و لکه، غلظت بخش و تثبیت کننده، روان ساز، یکدست کننده، کرم های دست، شامپوها، خمیر ریش تراش مایع، این مواد همچنین در تولید خمیردندان به دلیل مزه و طعم و جلا دهنده بودن آن استفاده می شو همچنین به دلیل آب دوستی و عمل متورم کردن کاربرد وسیعی در قرص های دارویی دارد.

صنعت نساجی

هماهنگ کننده تار و پود، نگهدارنده و جذب کننده آب، غلظت دهنده در خمیر های چاپ و مواد اولیه دز فرایندهای مختلف تکمیل، چسب مناسب برای الیاف و تشکیل دهنده لایه، عامل استحکام و هماهنگی به جای گرین (دانه)، هماهنگ کننده تار و پود و مقاوم کننده در برابر فرسودگی، پارچه هایی که با الیاف و غنی و کتان هستند را از لحاظ وزنی سبک می کند و مانع از بین رفتن و فساد آن می شود.

سی ام سی به عنوان ماده اولیه در خلال فرایند چاپ، مخصوصا بر روی پارچه های ابریشمی به کار می رود و در آهار زنی نخ های مصنوعی نیز کاربرد دارد.

رنگ و رزین

رنگ و رزین
مصرف سی ام سی در صنایع رنگ و رزین

بدون شک پرکاربرد ترین مورد استفاده از سی ام سی در این صنعت می باشد. سی ام سی (cmc) به عنوان کنترل ویسکوزیته در رنگ های امولسیون قابل استفاده است و نیز در حرکت قلم مو، اثر مطلوبی دارد. در رنگ های محلول به عنوان ماده ای برای پر کردن منافذ در سطوح منفذدار سطح دیوار گچی و غیره قبا از استعمال رنگ و روغن به کار می رود.

این ماده عامل حجم دهنده خوبی برای مواد پرکننده می باشد، نگهدارنده و جذب کننده آب بوده، تشکیل دهنده لایه، تعلیق ساز ذرات، نگهدارنده رنگ، غلظت دهنده، تثبیت کننده و یکدست کننده نیز می باشد.

با توجه به مصرف زیاد شرکت های تولید کننده رنگ و رزین و شناسایی نیاز های این شرکت ها ما به شما سی ام سی هایی با ویسکوزینه بین 1000 تا 3500 cp را پیشنهاد میکنیم.

پرفروش ترین سی ام سی های صنعتی برای مصرف رنگ و رزین شامل:

ویژگی سی ام سی در صنعت شوینده ها و صابون

از ویژگی های منحصر به فرد سی ام سی (cmc) این است که افزاش مقدار کمی از آن به شوینده ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می گردد و دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی می باشد.

این ماده حد فاصل تار و پود پارچه را پر می کند و اجازه نمی دهد چرک در لا به لای آن جای گیرد و به اصطلاح از چرگ مردگی جلوگیری می کند و از همه مهم تر اینکه می تواند امولسیون صابون و یا محلول را غلظت داده و ساختار آن را تثبیت بخشد و نیز تعلیق ساز ذرات و خاک بوده و به پوست آسیبی نمی رساند.

صنعت کاغذ سازی و مقوا

این ماده در پروسه کاغذ سازی، مقاومت در برابر ساییدگی و یکنواختی سطح و ویژگی ضد شکنندگی،قدرت کشش و سختی کاغذ را بالا می برد. تشکیل دهنده لایه چسبنده، غلظت بخش، باعث افزایش استحکام، عامل بهبودی سطح و جلای آن بوده و نیز انعطاف سطح در برابر تاشدگی را بهبود می بخشد.

در ساخت مقوای چین دار به عنوان عامل کنترل کننده ویسکوزیته، تثبیت کننده برای خمیرهای نشاسته ای و چسب آن قابل استفاده می باشد.

صنعت کاشی و سرامیک

در صنایع کاشی و سرامیک نوعی تثبیت کننده، نگهدارنده و جذب کننده آب، تشکیل دهنده لایه و لعاب، غظلت دهنده و تثبیت کننده برای حلال ها جهت بهسازی استحتکام قطعه قالب شده می باشد.

همچنین می تواند به عنوان غلظت دهنده در قالب های کوزه گری استفاده شود تا محصولات زیبا و بدون هیچگونه ترک و حباب و عیب گردند. همچنین قدرت چسبندگی را افزایش داده و باعث شکل پذیری آسان تر و افزایش استحکام آن تا 2 یا 3 برابر می شود. افزودن این ماده قدرت پخش شوندگی لعاب را بهبود می بخشد و نیز باعث استحکام چسبندگی بین لعاب و سرامیک می گردد.

خاصیت سی ام سی در صنعت حفاری چاه های نفت

این ماده به عنوان عامل مهمی در بهبود کیفیت گل های حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. از سی ام سی های با ویسکوزیته بالا برای افزایش غلظت و از سی ام سی های با ویسکوزیته پایین به عنوان عاملی در کاهش ضایعات فیلتراسیون محلول حاصل حفاری نقت استفاده می شود. کنترل کننده اتلاف مایع، جاذب و نگهدارنده آب، عامل درزگیری دیواره چاه، تعلیق ساز خاک و نیز همچنین افزایش غلظت روان کننده می باشد.

تخته های چند لایه

تعلیق ساز ذرات، باعث افزایش استحکام، غلظت دهنده، تثبیت کننده، مقاوم در برابر گرما، روان ساز و یکدست کننده می باشد.

خاصیت سی ام سی در الکترود های جوش کاری

 تشکیل دنده لایه، استحکام بخش، غلظت دهنده، روان ساز و یکدست کننده می باشد و باعث افزایش و بهبود الکترود ها هم از نظر مقاومت و هم از نظر بازدهی می شود.

صنعت چرم

به عنوان پرپشت کننده، بهبود دهنده سطح و جلا، محافظ بافت چرم های مصنوعی و بهبود استحکام آن مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت فرش و موکت

مهمترین کاربرد آن در این صنعت جهت آهارزنی با توجه به ویژگی هایی نظیر روان کنندگی و پر کردن فضا های خالی بین تار پود مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت چسب

این ماده به علت خاصیت تشکیل فیلم و کشش سطحی خوب، به عوان یک چسب در چسب کاغذ دیواری، چسب خمیر کاغذ، چسب کاغذ سمباده، چسب چرم و غیره به کار می رود.

صنعت سموم و آفت کش ها

مهمترین ویژگی استفاده از این ماده در صنعت سموم و آفت کش ها قابلیت تعلیق سازی و همچنین افزایش ویسکوزیته و چسبندگی می باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست