logo

cmc صنعتی سانتسو

سانتسو صنعتی

cmc صنعتی سانتسو (کربوکسی متیل سلولز)

cmc یا همان carboxymethyl cellulose، که آن را با نام های ثعلب و سی ام سی هم میشناسیم، از گیاه ثعلب تهیه شده و به شکل صنعتی تولید می شود. سی ام سی صنعتی سانتسو در کشور ژاپن تولید شده و به شکل پودر سفید رنگ بوده و در بسته بندی های 25 کیلوگرمی قرار دارد. این برند ژاپنی علاوه بر سی ام سی صنعتی، گرید خوراکی این محصول را نیز تولید می کند که از نظر قیمتی به دلیل خوراکی بودن آن قیمت به مراتب بالاتری از این گرید صنعتی دارد.

کشور ژاپن با توجه به پیشرفت در صنعت تولید cmc جزو یکی از برترین کشور های صادر کننده سی ام سی صنعتی و خوراکی می باشد. البته با توجه به کیفیت بالای این برند ممکن است نسبت به برخی از برند های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار باشد اما کیفیت آن تضمین شده است و همچنین با توجه به ویسکوزیته مناسبی که دارد (3300 – 2700) در طیف وسیعی از صنایع قابلیت استفاده دارد.

cmc صنعتی سانتسو

موارد استفاده cmc صنعتی سانتسو

با توجه به کیفیت و ویسکوزیته مناسب این کربوکسی متیل سلولز مصارف زیادی از جمله موارد ذیل را شامل می شود.

 • صنعت نساجی

هماهنگ کننده تار و پود، نگهدارنده و جذب کننده آب، غلظت دهنده در خمیر های چاپ و مواد اولیه دز فرایندهای مختلف تکمیل، چسب مناسب برای الیاف و تشکیل دهنده لایه، عامل استحکام و هماهنگی به جای گرین (دانه)، هماهنگ کننده تار و پود و مقاوم کننده در برابر فرسودگی، پارچه هایی که با الیاف و غنی و کتان هستند را از لحاظ وزنی سبک می کند و مانع از بین رفتن و فساد آن می شود. سی ام سی به عنوان ماده اولیه در خلال فرایند چاپ، مخصوصا بر روی پارچه های ابریشمی به کار می رود و در آهار زنی نخ های مصنوعی نیز کاربرد دارد.

 • صنعت رنگ و رزین

بدون شک پرکاربرد ترین مورد استفاده از سی ام سی در این صنعت می باشد. سی ام سی (cmc) به عنوان کنترل ویسکوزیته در رنگ های امولسیون قابل استفاده است و نیز در حرکت قلم مو، اثر مطلوبی دارد. در رنگ های محلول به عنوان ماده ای برای پر کردن منافذ در سطوح منفذدار سطح دیوار گچی و غیره قبا از استعمال رنگ و روغن به کار می رود.

این ماده عامل حجم دهنده خوبی برای مواد پرکننده می باشد، نگهدارنده و جذب کننده آب بوده، تشکیل دهنده لایه، تعلیق ساز ذرات، نگهدارنده رنگ، غلظت دهنده، تثبیت کننده و یکدست کننده نیز می باشد. با توجه به مصرف زیاد شرکت های تولید کننده رنگ و رزین و شناسایی نیاز های این شرکت ها ما به شما سی ام سی هایی با ویسکوزینه بین 1000 تا 3500 cp را پیشنهاد میکنیم.

 • صنعت شوینده‌ها و صابون‌ها

از ویژگی های منحصر به فرد سی ام سی (cmc) این است که افزاش مقدار کمی از آن به شوینده ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می گردد و دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی می باشد.

این ماده حد فاصل تار و پود پارچه را پر می کند و اجازه نمی دهد چرک در لا به لای آن جای گیرد و به اصطلاح از چرگ مردگی جلوگیری می کند و از همه مهم تر اینکه می تواند امولسیون صابون و یا محلول را غلظت داده و ساختار آن را تثبیت بخشد و نیز تعلیق ساز ذرات و خاک بوده و به پوست آسیبی نمی رساند.

 • صنعت کاغذ سازی و مقوا

این ماده در پروسه کاغذ سازی، مقاومت در برابر ساییدگی و یکنواختی سطح و ویژگی ضد شکنندگی،قدرت کشش و سختی کاغذ را بالا می برد. تشکیل دهنده لایه چسبنده، غلظت بخش، باعث افزایش استحکام، عامل بهبودی سطح و جلای آن بوده و نیز انعطاف سطح در برابر تاشدگی را بهبود می بخشد.

در ساخت مقوای چین دار به عنوان عامل کنترل کننده ویسکوزیته، تثبیت کننده برای خمیرهای نشاسته ای و چسب آن قابل استفاده می باشد.

 • صنعت کاشی و سرامیک

cmc در صنایع کاشی و سرامیک نوعی تثبیت کننده، نگهدارنده و جذب کننده آب، تشکیل دهنده لایه و لعاب، غظلت دهنده و تثبیت کننده برای حلال ها جهت بهسازی استحتکام قطعه قالب شده می باشد.

همچنین می تواند به عنوان غلظت دهنده در قالب های کوزه گری استفاده شود تا محصولات زیبا و بدون هیچگونه ترک و حباب و عیب گردند. همچنین قدرت چسبندگی را افزایش داده و باعث شکل پذیری آسان تر و افزایش استحکام آن تا 2 یا 3 برابر می شود. افزودن این ماده قدرت پخش شوندگی لعاب را بهبود می بخشد و نیز باعث استحکام چسبندگی بین لعاب و سرامیک می گردد.

 • حفاری چاه‌های نفت

این ماده به عنوان عامل مهمی در بهبودکیفیت گل حفاری عمل می‌کند. نوع با ویسکوزیته بالای آن برای ایجاد غلظت و نوع با ویسکوزیته پایین به عنوان عاملی در کاهش ضایعات محلول حاصل حفاری نفت است. کنترل کننده اتلاف مایع، جاذب و نگهدارنده آب، عامل درزگیری دیواره چاه ، تعلیق ساز خاک و نیز غلظت‌دهنده روانی می‌باشد.

 • تخته‌های چند لایه

به عنوان تعلیق‌ساز ذرات، باعث افزایش استحکام، غلظت‌دهنده، تثبیت‌کننده، مقاوم در برابر گرما، روان‌ساز و یکدست‌کننده می‌باشد.

 • الکترودهای جوشکاری

به عنوان تشکیل دهنده لایه، استحکام‌بخش، غلظت‌دهنده، روان‌‌ساز و یکدست‌کننده می‌باشند.

 • صنایع چرم

به عنوان پرپشت کننده، بهبود دهنده سطح و جلا، محافظ بافت چرم‌های مصنوعی می‌باشد.

 • فرش و موکت

جهت آهارزنی در صنعت فرش و موکت به کار می‌رود.

 • چسب

این ماده به علت خاصیت تشکیل فیلم و کشش سطحی خوب، به‌عنوان یک چسب در چسب کاغذ دیواری، چسب خمیرکاغذ، چسب کاغذ سنباده،چسب چرم و غیره به کار می‌رود

 • سموم و آفت‌کشها

این ماده در سموم و آفت‌کشها به عنوان عامل تعلیق‌ساز استفاده می‌شود.

نگهداری cmc (کربوکسی متیل سلولز)

روی بسته بندی هر ماده شیمیایی نحوه نگهداری از آن ذکر شده است. بر روی بسته بندی این محصول نیز نکاتی نظیر نگهداری در جای خشک و بدور از نور آفتاب ذکر شده، لازم به ذکر است که هر محصول شیمیایی طول عمر متفاوتی دارد، cmc صنعتی نسبت به cmc خوراکی دارای طول عمر بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست