logo

قیمت سی ام سی

قیمت سی ام سی

عوامل زیادی بر بالا و پایین رفتن قیمت سی ام سی تاثیر دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1- درجه خلوص سی ام سی

درجه خلوص یکی از پارامتر های موثر در تعیین قیمت سی ام سی است. به طور کلی در  سی ام سی خوراکی به دلیل اهمیت و حساسیت بیشتر درجه خلوص بین 99 تا 99.5 درصد (بسته به استاندارد های متفاوت) و در سی ام سی صنعتی بسته به نوع و حساسیت آن صنعت معمولا بین 30 تا 99 درصد می باشد.

درجه خلوص سی ام سی
درجه خلوص سی ام سی

در سی ام سی باکیفیت، ناخالصی موجود فقط نمک سدیم هیدروکسید است که در واکنش جانبی به وجود آمده، این نمک می تواند در فرآیند خالص سازی از سی ام سی جداسازی شده و خلوص آن را بالا ببرد.

2- ویسکوزیته سی ام سی

ویسکوزیته یا همان گرانروی سی ام سی ها با هم متفاوت است و هرچه این ویسکوزیته بالاتر برود فرایند آن مشکل تر بوده و قیمت سی ام سی افزایش پیدا می کند. بازه ویسکوزیته در سی ام سی ها معمولا مابین 700cp تا 4000cp می باشد.

ویسکوزیته سی ام سی
ویسکوزیته سی ام سی

3- برند سی ام سی

تقریبا در هر صنعتی یکسری از شرکت ها شناخته تر شده می باشند و از تقاضای بالاتری برخوردار هستند که همین امر باعث افزایش قیمت این برند ها می گردد. در این صنعت هم برند های شناخته شده تری همچون شاندونگ چین، سانتسو ژاپن و کمفیکس ترکیه از محبوبیت بیشتری بین مشتریان برخوردار هستند.

4- گرید سی ام سی

به طور کلی کربوکسی متیل سلولز در دو گرید سی ام سی خوراکی و سی ام سی صنعتی تولید می شود. و از آنجا که حساسیت و پیچیدگی در صنعت خوراکی از اهمیت بالاتری برخوردار است لذا قیمت سی ام سی خوراکی به مراتب از سی ام سی صنعتی بالا تر است.

5- درجه استخلاف

درجه استخلاف یک مشتق سلولزی عبارتست از میانگین تعداد گروه های هیدروکسیل واکنش داده به یک واحد گلوکز بی آب یا به عبارتی دیگر تعداد مکان های جانشین شده در یک واحد گلوکز بی آب توسط یک ترکیب جانشین شونده, درجه استخلاف یک پلیمر اصلاح شده گفته می شود. هر واحد گلوکز بی آب دارای سه گروه هیدروکسیل بوده بنابراین بیشترین درجه استخلاف 3 خواهد بود. خواص شیمیایی و فیزیکی یک مشتق سلولزی بستگی فراوانی به درجه استخلاف آن ترکیب دارد.

6- میزان مقاومت در برابر شرایط اسیدی

7- کیفیت بسته بندی

معمولا از کیسه های کامپوزیتی برای بسته بندی استفاده می شود چون هم ارزان تر بوده و هم از مقاومت خوبی برخوردار است اما در بعضی موارد هم برای شکیل تر بودن بسته بندی از کیسه های کاغذی استفاده می شود که پر هزینه تر است، در مواردی هم برای افزایش مقاومت کیسه یک لایه آلمینیومی داخل آن کار می شود که باعث افزایش قیمت بسته بندی می گردد.

8- طول زنجیر پلیمری

9- نوع مواد اولیه به کار رفته (مخصوص سلولز)

10- تاریخ مصرف سی ام سی

لازم به ذکر است به منظور افزایش طول عمر سی ام سی ها نیاز است تا رطوبت به آن نرسد، زیر نور آفتاب نباشد و حتی الامکان در معرض اکسیژن (هوا) قرار نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست